ŻEBY IM SIĘ TAK CHCIAŁO, JAK IM SIĘ NIE CHCE!

Jan Przewoźnik

MOTYWACJA WEWNĘTRZNA

W jednym z artykułów opisałem sposoby wypoczywania w pracy. Aby móc sobie pozwolić na taki wypoczynek, trzeba dobrze wykorzystywać pozostały czas! W kilku kolejnych skoncentruję się na takim właśnie, efektywnym działaniu. Dziś coś dla szefów, czyli tych, którzy mają ogromny wpływ na efektywność i kreatywność podwładnych.

Często niewykonanie lub niewłaściwe wykonanie pracy może być wynikiem błędów w komunikacji, popełnionych przez kierownika. Tu mogą leżeć przyczyny, dlaczego podwładni tracą w pracy czas, który mogliby wykorzystać na... regenerowanie sił.

Szefie! Dlaczego pracownicy mogą tracić czas na wykonanie Twoich poleceń?

1. Nie wiedzą, dlaczego mają robić to, co im polecono. Jak uważał Fryderyk Nietzsche człowiek zniesie każde „jak”, byle miał „po co”.

2. Nie wiedzą, jak to zrobić. Groźne zwłaszcza obecnie, gdy tak wiele osób poszukało zatrudnienia za granicą. Zastępcy są szkoleni w ekspresowym tempie... I zabiera Ci ktoś taki talerz z jedzeniem, chociaż sztućce miałeś jeszcze skrzyżowane.

3. Nie wiedzą, co mają zrobić. Poczynania niejednego szefa są oparte na micie, że przyszły rozwój organizacji zrekompensuje dawne niedoróbki.

4. Wydaje im się, że sposób menedżera nie da rezultatu. Ale tak trudno powiedzieć to wprost szefowi! Pracownicy są więc nieraz tak mało konkretni, jak to tylko możliwe – dzięki temu nikogo nie urażają. A tym bardziej szefa!

5. Wydaje im się, że ich sposób jest lepszy. Hm. Być może żaden szef nie będzie trzymał pracownika, który ma zawsze rację.

6. Wydaje im się, że coś innego jest ważniejsze. I starają się to udowodnić w dyskusji. A narada nie zastąpi efektów.

7. Zrobienie tego, co im polecono, niczego im nie daje. Dlatego niektórzy pracownicy nigdy nie zjawiają się na czas, bo obawiają się, że być może będą musieli zaczynać!

8. Wydaje im się, że to robią. Nie odzywaj się, a zyskasz opinię człowieka inteligentnego.

9. Zostaną wynagrodzeni za niezrobienie tego. Przecież im dłużej zwlekasz z tym, co masz do zrobienia, tym większa szansa, że ktoś cię wyręczy.

10. Zostaną ukarani za zrobienie tego, co mają zrobić. Przecież często praca kierownika polega na tym, że przez połowę czasu trzeba tłumaczyć innym, że są w błędzie. Jak dobrze, że istnieje praca zespołowa – zawsze można na kogoś zwalić winę.

11. Oczekują negatywnych konsekwencji jeśli zrobią to, co mają zrobić. Jeśli pracownik jest dobry, to cała robota zwali się na niego. Jeśli jest naprawdę dobry, to nie dopuści do tego.

12. Nie oczekują złych konsekwencji, jeśli nie wykonają zadania. W takim zespole rządzą już pracownicy, nie kierownicy.

13. Istnieją przeszkody, na które nie mają wpływu. A łatwe do przeprowadzenia są tylko zmiany na gorsze.

14. Ich osobiste ograniczenia nie pozwalają im na wykonanie zadania. Czy Ty też masz tego pecha, że zawsze wtedy, gdy szef staje przy twoim biurku, akurat robisz coś zbędnego?

15. Prawdziwe, to mają problemy pozazawodowe. I chodzi im o to, żeby tak zarobić, aby się nie narobić.

16. Nikt nie jest w stanie tego zrobić. Uwaga! Dokonaj czegoś niemożliwego, a szef zaliczy to do twoich obowiązków! To niebezpieczeństwo wyczuwa wielu inteligentnych lawirantów.

* * *

Niech więc powyższa lista będzie dla kierownika okazją do szczerej rozmowy z podwładnymi.

Przewoźnik, J. (2009). Żeby im się tak chciało, jak im się nie chce. [Online]. Protokół dostępu: www.janprzewoznik.pl/artykuly/zeby_im_sie.php. [2009, December 31].

Cytat
- Trudziłem się bardzo nad księgami,
ale niewiele w nich znalazłem.
- Wielu chodzi łowić pstrągi, a przynoszą
do domu tylko reumatyzm.

R. Kern:
Z humoru ojców pustyni.
Ciekawostka
Ciągle w różnych badaniach potwierdza się twierdzenie, że nasz styl życia koreluje z długością życia...
Aktualny temat
Co to znaczy -
znaleźć sens życia?
Warto zapytać:
- Jaki jest cel
mojego życia?
- Jakie są moje radości
z szczęśliwych chwil?
- Jakie dobro wynika
z tego konkretnego życia?
- Jaka jest metafizyczna
zrozumiałość życia
w ogóle?
Pytanie tygodnia

Uczenie się języków obcych działa na mózg jak katalizator. Alexander Arguelles, człowiek, który rozumie połowę świata, zna...

10 języków
20 języków
30 języków
40 języków
50 języków
60 języków
70 języków
80 języków
90 języków

Ankieta

Co sądzisz o stronie?

0 - zupełnie nieciekawa
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10 - bardzo ciekawa

Copyright © by Jan Przewoźnik, 2013